fbpx
Özlük yönetiminde çevre dostu, hızlı ve kolay bir çözüm: Bulut-İK

Özlük yönetimi için çevre dostu, hızlı ve kolay bir çözüm: Bulut-İK

İnsan kaynakları sürecinde özlük dosyalarının yönetiminde büyük kolaylıklar sağlayan Bulut-İK, Özlük Yönetimi modülüyle kâğıt belgelere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak çevreci bir çözüm sunuyor.

Şirketlerin İnsan Kaynakları birimleri için en kritik konulardan biri de özlük dosyalarının yönetimidir. İşe alım süreçlerinde yeni çalışanlardan talep edilen evraklarla her çalışan için oluşturulan özlük dosyaları, çalışan işe devam ettiği sürece yeni veya değişen bilgilerle güncellenmeye devam eder. Gerekli bilgileri içermeyen ve güncel olarak muhafaza edilmeyen özlük bilgileri, şirket içinde bilhassa İnsan Kaynakları birimlerinde süreçleri aksatabileceği gibi yasal denetlemelerde de işveren için para cezalarıyla sonuçlanabiliyor.

Özlük yönetiminde çevre dostu, hızlı ve kolay bir çözüm: Bulut-İK

Öte yandan, özlük dosyalarını oluşturmak için gereken kritik bilgilerin kâğıt belgeler halinde saklanması da evrak yönetiminin daha verimsiz, zaman alıcı ve hataya açık olmasına yol açıyor. Yasal zorunluluğunun yanı sıra işlevi ve gerekliliği bakımından da İnsan Kaynakları çalışanlarının işlerini eksiksiz bir şekilde yürütebilmesi için kritik bir önem taşıyan özlük dosyalarının ve bu dosyaları oluşturan belgelerin dijital ortamda oluşturulması ve yönetilmesi kaçınılmaz bir gereklilik halini alıyor.

Bulut-İK avantajlarından faydalanın

Bulut-İK çözümü bu ihtiyaca güçlü bir yanıt veriyor ve insan kaynakları yazılımının en önemli modülü olan Özlük Yönetimi ile süreçlerin hem daha çevreci hem de daha verimli yönetilmesine imkan veriyor.

Evrak yönetimine çevre dostu bir çözüm sunan Bulut-İK, işe giriş esnasında çalışan kartı tanımlandığında işe giriş evraklarının otomatik olarak gelmesini sağlıyor. Personel yönetim sürecinin temeli olan özlük dosyalarının dijital olarak oluşturulması hem işveren hem de insan kaynakları çalışanları için yüksek bir emek ve zaman tasarrufu sağlıyor. Bununla birlikte kâğıt kullanımını en düşük seviyeye indirerek çevre dostu bir uygulama sağlıyor. Çevreye sağladığı faydanın yanı sıra belgelerin yıpranması, kaybolması, ihtiyaç duyulduğu anda hızlı bir şekilde bulunamaması gibi sorunların da önüne geçiyor.

Bulut-İK Özlük Yönetimi modülü ile çalışanların bilgilerine yetkisi olan kişiler, üst düzey güvenlik hakları ile dilediği yerden ve cihazdan erişerek her türlü sorguyu yapabiliyor, raporlayabiliyor ve gerekli gördüğü kişilere mail olarak gönderebiliyor. Bilgilerin dijital olarak saklanmasını ve kolay bir şekilde yönetilmesini sağlayan bu çözüm, evrak yönetimini emek, zaman ve maliyet açısından son derece tasarruflu hale getirerek İnsan Kaynakları süreçlerinin çok daha verimli bir şekilde yürütülmesine imkân veriyor.