fbpx

Farmasi'de ihtiyaca özel İK çözümü için Pargesoft Bordro ve Bulut-İK

Kişisel bakım ve kozmetik şirketi Farmasi’de kapsamlı ve özel insan kaynakları ihtiyaçları, Pargesoft tarafından geliştirilen Bordro ve Bulut-İK çözümleriyle verimli bir şekilde karşılanıyor.

Temelleri 1950 yılında atılan sağlık, kişisel bakım ve kozmetik şirketi Farmasi, bugün 2 binin üzerinde ürün çeşidiyle hizmet veriyor. İstanbul Ömerli’deki 100 bin m²’lik alana kurulu, yıllık 500 milyon üretim kapasitesine sahip tesisinde üretim yapan şirketin, 1000’e yakın beyaz ve mavi yakalı çalışanı bulunuyor.

Türkiye’nin en büyük doğrudan satış şirketi olma yolunda ilerleyen Farmasi’de insan kaynakları süreçlerinin daha verimli ve kolay bir şekilde yönetilmesine ihtiyaç duyuldu. Ancak çalışan sayısı yüksek olduğu ve farklı departmanlarda, ihtiyaçlara özel farklı uygulamalar gerektiği için standart ürünlerin ve uygulamaların dışında, kapsamlı ve özelleştirilmiş bir çözüm gerekiyordu. Pargesoft tarafından Dynamics NAV üzerinde geliştirilen Bordro çözümü ve Farmasi’deki ihtiyaçlara yanıt sunacak şekilde ek geliştirmeler yapılan Bulut-İK çözümü bu noktada tüm beklentileri karşıladı.

2019’da başlayan proje kapsamında Farmasi’nin talebi doğrultusunda, Microsoft Azure üzerinde çalışan Bulut-İK çözümünün Farmasi sunucularında çalışması için gerekli geliştirmeler ve kurulumlar gerçekleştirildi.  Pargesoft deneyimi ve uzmanlığıyla tamamlanan proje sonucunda bordrolamadan çalışan performansı değerlendirmelerine kadar oldukça kapsamlı bir çözümle tüm insan kaynakları süreçlerinde kayda değer oranda hız ve verimlilik artışı sağlandı.

Tek platformda İK süreçleri

Pargesoft’un geliştirdiği Bordro çözümüyle Farmasi’de her bir çalışanın işe girişinden işten çıkışına kadar devam eden tüm süreçler tek platform üzerinden yürütülüyor. Kişisel bilgilerden iş yeri bilgilerine kadar bütün gerekli bilgilerin saklı tutulduğu çalışan kartlarının açılması ve puantaj aktarımı gibi süreçler bu çözümle gerçekleştiriliyor. Puantaj yaparken bütün günlük çalışmalar, fazla mesailer, ek gelirler, kesintiler, özel sigortalar, kullanıcıya tek bir ekran üzerinden sunuluyor. Benzer şekilde, devlet tarafından sıklıkla güncellenen ve takip gerektiren teşvikler de Bordro çözümü üzerinden takip edilebiliyor. Kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme giriş yapan her personel, gerekli bilgileri doldurduktan sonra bordrosunu bu ekrandan görüntüleyebiliyor. Çalışanların e-Bildirgesini oluşturma, banka disketini yaratma gibi aşamalar Bordro çözümüyle gerçekleştiriliyor. İşten çıkışı olan personelin kıdem, ihbar tazminatları ve kalan yıllık iznine ilişkin ücretler otomatik olarak hesaplanıyor. Bordro kapsamında yasal hesaplama süreçlerinin tümü mevzuata uygun olarak yürütülüyor.

Bulut İK ile performans ve izin yönetiminde kolaylık

Pargesoft tarafından geliştirilen bulutta insan kaynakları çözümü Bulut-İK da Farmasi’ye sunulan çözümler arasında yer alıyor. Farmasi’ye özel ihtiyaç ve beklentilere yönelik olarak ek geliştirmelerin yapıldığı Bulut-İK çözümüyle performans yönetiminden evrak takibine kadar tüm süreçler sorunsuz bir şekilde yönetilebiliyor.

Bulut-İK’nın sunduğu performans değerlendirmeleri ve çan eğrisi raporları gibi çok sayıda araç, Farmasi’de kapsamlı bir performans yönetimi sağlıyor. Örneğin, işe yeni başlayan bir çalışanın performans değerlendirmesi için çalışanın 2. ve 6. ayı dolmadan 1 hafta önce, yöneticisine çalışanın performansını değerlendirmesi için bir bildirim yapılıyor ve değerlendirme anketi bir e-posta ile gönderiliyor.

Çalışan sayısının yüksek olduğu şirketler için kritik bir önem taşıyan izin yönetimi de Bulut-İK ile çok daha kolaylaşıyor. Bulut İK’nın İzin Yönetimi fonksiyonu çalışan izin taleplerini, ücretli ve ücretsiz izinlerini, fazla mesailerini takip etme imkânı sağlıyor. Farmasi’nin süreçlerine uygun bir onay mekanizması doğrultusunda işleyen çözüm kapsamında bir çalışanın izin talebi yöneticisinin onayının ardından İK departmanının onayına gidiyor. Bu da izin süreçlerinde doğru kararların hızlıca alınmasına yardımcı oluyor.

Mesai takibinden evrak takibine verimlilik

Bulut-İK çözümü Farmasi’de kullanılan Meyer personel kartlı geçiş ve takip sistemi ile de entegre edildi. Bu entegrasyonla birlikte çalışanların işe geldiği ve gelmediği günler, giriş-çıkış saatleri gibi tüm bilgileri Bulut İK üzerinden takip edilebiliyor.

Bulut-İK’nın evrak takibine sunduğu kolaylıklar Farmasi’de evrak kaydı ve takiplerinin de daha verimli bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Bulut-İK üzerinde her departmana özgü geliştirmelerin uygulanmasıyla çalışanlar, kendi departmanlarına ait belgelere kolayca ulaşabiliyor ve bu belgelerin çıktısını alabiliyor. Aynı şekilde çalışanların doğum günleri, işe başlama yıl dönümleri gibi özel günler de hem çalışanın kendisi hem de İK departmanı tarafından Bulut-İK üzerinden görüntülenebiliyor.